DARIN HLEB KISELJAK
- Only plants by Danijela
- Dec 3, 2024
- 2 min read
Pri pravljenju hleba kiseljaka, ključni faktor koji utiče na konačni rezultat jeste odnos između startera, koji se u ovom slučaju odnosi na kvasac koji sami pravite kod kuće, vode i brašna. Ovaj odnos je od presudne važnosti jer svaka komponenta igra specifičnu ulogu u procesu fermentacije i oblikovanju hleba.
Starter, ili domaći kvasac, je živi organizam koji se razvija kroz proces fermentacije, a njegov kvalitet i aktivnost direktno utiču na rast hleba. Da bi starter bio efikasan, potrebno je redovno ga hraniti i održavati u optimalnom stanju. U zavisnosti od vrste brašna koje koristite za pravljenje startera, možete dobiti različite sočne i aromatične profile. Na primer, integralno brašno može pružiti bogatiju aromu i složeniji ukus, dok belo brašno može rezultirati lakšim i vazdušastijim hlebom.
Voda je još jedan ključni element u ovom trojstvu. Količina i temperatura vode mogu značajno uticati na aktivnost kvasca i teksturu testa. Topla voda može ubrzati proces fermentacije, dok hladna voda može usporiti rad kvasca, što može biti korisno ako želite da produžite proces fermentacije i razvijete dublje ukuse. Takođe, kvalitet vode, kao što su minerali i pH vrednost, može uticati na konačni rezultat hleba. Ja helb pravim sa vodom kojom koristimo za piće (jer sigurno ne koristimo vodu iz zrenjaninskog vodovoda, na žalost...) Golijska ledena.
Brašno, kao treći ključni sastojak, dolazi u različitim tipovima, a svaki tip brašna donosi svoje jedinstvene karakteristike. Na primer, brašno sa višim sadržajem proteina, kao što je brašno za hleb, pruža veću strukturu i elastičnost, što je važno za formiranje vazdušastih i hrskavih hlebova. S druge strane, brašno sa nižim sadržajem proteina, poput brašna za kolače, može rezultirati mekšim i mrvičastijim hlebovima. Takođe, izbor brašna može uticati na miris i ukus hleba; na primer, ražano brašno može dodati zemljani i pomalo slatkast ukus, dok pšenično brašno donosi blagu slatkoću.
Ukratko, proces pravljenja hleba kiseljaka je kompleksan, zanimljiv i zahteva pažljivo razmatranje odnosa između startera, vode i brašna. Pravi hleb kiseljak je umetnost koja zahteva strpljenje, veštinu i malo eksperimentisanja kako bi se postigao savršen rezultat.
Darin @bithealthier hleb mi je uvek sa slika mirisao i privlačio me izgledom pa mi je Dara poslala razmere po kojima ona pravi svoj hleb. Interesantno je da nam se starteri zovu slično Živko i Živka :)
Darine prelepe, zdrave recepte možete naći na njenom YouTube kanalu

100g aktivnog startera
280g vode
200g belog hlebnog brašna
100g integralnog pšeničnog brašna
50g speltinog brašna
50g heljdinog brašna
8g soli
Odmer brašna mi se baš sviđa, naravno mislim na strukturu, miris i ukus koju hleb ima na kraju. Zato sam u poslednje vreme pravila po Darinom receptu hleb kiseljak. Ono što je važno napomenuti kod oog hleba je da se mere moraju poštovati... inače hleb na kraju neće biti najuspešniji.
Moje zamene, ako nema odgovarajuće brašno
umesto belog hlebnog brašna, stavljam pola belog, pola proteinskog brašna
umesto heljdinog stavljam ražano
ONLYPLANTS!
Comments